Navigace

Obsah

Slavnostní předání nové cisterny

Typ: náš tip | ostatní
Slavnostní předání nové cisterny Fotodokumentace slavnostního předání nové cisternové automobilové stříkačky jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Zbůch
Zveřejňujeme fotografie, které zachycují slavnostní předání nové CAS jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Zbůch. Fotografie laskavě pořídil a upravil Jindřich Štaif. 👏
🚒ℹ️
Rovněž doplňujeme několik faktických informací o nové cisterně:
Podvozek cisterny je z produkce Švédské Scanie, kde byl také vyroben, nástavba je pak z produkce firmy Kobit. Srdcem Valkýry, jak jsme naši novou cisternu pokřtili, je řadový šestiválec DC13 153 o výkonu 324 kW, spřažen je s dvanáctistupňovou automatizovanou převodovkou Opticruise. Samozřejmostí je řada bezpečnostních a asistenčních prvků, například ABS, retardér, motorová brzda, ASR apod. Hnací sílu stabilně přenáší na vozovku zadní náprava, lze však připojit i pohon přední nápravy a uzamknout diferenciály, a to nápravové i mezinápravový. Valkýra uveze kompletní požární družstvo, tedy 6 hasičů. Pro ty je na palubě připravena šestice izolačních dýchacích přístrojů, ručních radiostanic a veškerého potřebného vybavení. Mimo základní hasičské vybavení je na palubě například automatizovaný externí defibrilátor, detektory plynů, termokamera nebo vybavení pro vnikání do uzavřených prostor. Na místo zásahu si Valkýra doveze 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. O dodávku hasební vody k požáru se stará čerpadlo s výkonem 2000 litrů za minutu a pracovním tlakem až 40 barů. Vodu je k požáru možné dopravit i pomocí lafety v přední části vozu, ta je ovládána z kabiny a uplatnění najde například při řešení polních požárů. Celková hmotnost Valkýry je 18 000 kg, přesto může k zásahu uhánět rychlostí 110 km/h. S operačním střediskem Valkýra komunikuje dvojicí radiostanic, analogovou a digitální, a tabletem s možností přímé navigace k místu události.

Vytvořeno: 17. 4. 2024
Poslední aktualizace: 17. 4. 2024 21:20
Autor: Ing. Josef Šlauf